122793-2020 - PlaneringSverige-Göteborg: Gaser
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI gällande Gaser (Industri-, Special-, Livsmedelsgaser etc.)
Referensnummer: 20/033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Var med och påverka våra ramavtal!
Vi ni som leverantörer vara med och påverka så att vi, Göteborgs stad inköp och upphandling, upphandlar med rimliga och relevanta krav? Vi startar nu upphandlingen av Gaser (Industri-, Special-, Livsmedelsgaser etc.)
Vi önskar att ni som leverantörer är med och ger er input redan ifrån start genom att svara på några eller samtliga frågor i vår RFI. Ni som svarar på denna RFI kan komma att kontaktas för uppföljning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24110000 Industrigaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar Gaser (Industri-, special- och livsmedelsgaser etc) I ramavtalet finns, förutom industri- och specialgaser även livmedelsgaser tillgängliga. Ramavtalet inkluderar flaskhyra.
Ramavtalet är uppdelat i två delområden:
— Gaser och flaskhyra
— Specialgas (avser Argon gasform med CO2-inblandning + NO-inblandning.
Uppskattad volym för avtalsområdet är för nuvarande avtal cirka 24 miljoner på 4 år