122928-2023 - ResultatSverige-Skärhamn: Kringtjänster för landtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: 22/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att vid behov utföra sedvanliga flyttjänster inom Tjörns kommun, och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Tjörns Kommun med flyttjänster.
En flyttning kan innebära flera olika scenarier som exempelvis flytt inom en korridor, mellan olika våningsplan i en byggnad eller mellan olika byggnader. I uppdraget ingår transport av flyttgods, demontering ned- och uppackning och montering av inventarier och inredning, emballering samt även vid behöv transport till återvinningscentral. Flytt av tyngre inventarier som t ex. kassaskåp, piano kommer att vara aktuellt. Flytt av möbler och utrustning, flytt av material som packas i flyttlådor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hur stort uppdraget i tid räknat kommer att variera en del, beroende på hur kommunens behov utav tjänst ser ut vid varje aktuellt tillfälle. Någon faktisk tidsåtgång kan inte utlovas. Anbudsgivaren förbinder sig att utföra uppdraget i de omfattning som kommunen har behov av. Vid mindre flyttuppdrag förbehåller sig köparen rätten att själva ombesörja tjänsten.
Några volymgarantier kan inte lämnas och omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören ska leverera beställarens verkliga behov. Vi har en internservicegrupp arbetsmarknadsenhet, som utför mindre flyttjänster efter kapacitet i kommunens regi. Så detta avtal är ett komplement.