2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnad Hälsocentral och distriktshabilitering, Mönsterås 2.0
Beskrivning: Objektet avser en nybyggnad för hälsocentral och distriktsrehabilitering med en totalyta på ca 3500 m² inom del av fastigheten Mönsterås 7:1. I projektet ingår även byggnation av en dagvattenanläggning i norra delen av fastigheten i form av ett fördröjningsmagasin. Förutsättning är att Beställaren är delaktig under hela projekteringsskedet för att säkerställa att projektet uppfyller RKL:s krav och förväntningar
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Nybyggnad av Mönsterås Hälsocentral 2.0