Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel till Sjöfartsverkets fartyg
Referensnummer: 20-04039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud i upphandling för ett eventuellt erhållande av ramavtal avseende leveranser av drivmedel (bunker) till SjöVs samtliga fartyg exklusive isbrytarna. De drivmedel som SjöV avser att teckna ramavtal på är leverans av dieselbrännolja MK1 samt eldningsolja 01 kvalitet E10 och E32.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen