2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Arkitekttjänster
Beskrivning: Förhandsannons Välkommen att lämna anbud i Lejonfastigheters kommande upphandling Ramavtal Arkitekttjänster. Uppdrag kan sträcka sig genom hela processen från idé till slutprodukt. Uppdrag kan även omfatta utvalda delar exempelvis tidigt skede. Avtalet kommer i första hand att nyttjas vid ny-, om- och tillbyggnadsprojekt av fastigheter för skola, omsorg, sport, kultur, andra former av samhällsservice samt publika miljöer. Uppdraget kan även komma att innefatta andra typer av projekt, såsom kontorslokaler och inredningsarkitektur. Observera att detta är en förhandsannons.
Intern identifierare: UPH-2018-0383
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71246000 Fastställande och angivande av kvantiteter inom byggverksamhet