123092-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal klienter samt närliggande produkter och tjänster 2023
Referensnummer: 22/181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende Klienter samt närliggande produkter och tjänster till Lidingö stad (staden).
Lidingö stad är en av Stockholmsregionens kommuner och har drygt 48 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt har ett antal kringliggande ögrupper och indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231300 Bildskärmar, 32400000 Nät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Lidingö stad har ca 2 500 anställda och består av sex förvaltningar:
StadsledningskontoretLärande- och kulturförvaltningenOmsorg- och socialförvaltningenMiljö- och stadsbyggnadskontoretTekniska förvaltningenFastighetsförvaltningen
Samt Lidingö stads Fastighets AB som är moderbolaget i en koncern som består av sex dotterbolag, där det är dotterbolagen som äger fastigheterna. Moderbolaget har en sammanhållande funktion och ansvarar för styrning, kontroll och uppföljning samt har den löpande översynen av dotterbolagens verksamheter. I uppdraget ingår även att samordna den tekniska och administrativa förvaltningen. Alla bolag har rätt att avropa på detta avtal.
Avrop/beställningar mot ramavtalet kommer skötas centralt från It-enheten eller av Lärande- och kulturförvaltningens It-samordnare men kan involvera alla stadens förvaltningar och organisationer.
Där hänvisning till varumärke förekommer har staden gjort bedömningen att det som ska anskaffas inte kan beskrivas tillräckligt tydligt utan en sådan hänvisning. Leverantör har rätt att erbjuda en likvärdig lösning. Anbudet ska i så fall innehålla bevisning på att den erbjudna lösningen är likvärdig
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.