123187-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lerbäck Idrottshall
Referensnummer: 772800
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Hall för skolidrott och evenemang vid Lerbäckskolan.
Total BTA ca 3200m2.
På bottenvåningen ligger en fullstor idrottshall med måtten 20x40m. Sidoyta och läktare för ca 300 personer. Träningshall för specialidrott kan nås från båda de halvor som stora hallen kan delas in i.
Intill stora hallen ligger en hall med yta av en halv fullstor plan 20x20m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen