2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lagerhanteringssystem 2024
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser Lagerhanteringssystem med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Regionen har behov av ett lagerhanteringssystem med adekvat systemstöd gällande lagerhållning av exempelvis sjukvårdsmaterial, för att på ett enkelt och effektivt sätt arbeta med lagerhantering. Framtidens behov är svåra att förutse och ett lagerhanteringssystem behöver kunna hantera både förbrukningsmaterial, steriltekniskt material och läkemedel. Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 10 miljoner SEK. Upphandlingen avser: · installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick · Drift, service- och support · Dokumentation · Utbildning · Utveckling av systemet Systemmiljö Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system: · Produktionsmiljö · Testmiljö · Utbildningsmiljö
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42965100 Driftssystem för lager
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: dsfsfddsf
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92004:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48430000 Programvara för lagerförvaltning, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48781000 Programvara för systemhantering, 48782000 Programvara för lagerhantering, 48783000 Programvara för innehållshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212430 Programvaruutvecklingstjänster för lagerförvaltning, 79991000 Lagerhantering, 79990000 Diverse företagstjänster