123224-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel och köksutrustning
Referensnummer: 22/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende livsmedel och köksutrustning till Lidingö stad (staden).
Upphandlingen avser ramavtal för leverans till stadens förvaltningar och verksamheter, såsom förskolor, äldreboende, gruppbostäder, fritidshem m.m.
Den stora kostverksamheten för tillagning av skolluncher samt lunch- och kvällsmål inom äldreboenden omfattas inte av denna upphandling.
Enligt stadens miljöprogram ska minst 30 % av livsmedelsinköpen vara ekologiska produkter. Ytterligare information om Lidingö stad och stadens miljöprogram finns på http://www.lidingo.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03212200 Torkade grönsaker och baljfrukter, 03212220 Baljfrukter, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 15110000 Kött, 15112000 Fjäderfä, 15221000 Fryst fisk, 15229000 Frysta fiskprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15893000 Torrvaror, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.