Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamhantering
Referensnummer: MSVAB-2022-00043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
MSVA genomför på uppdrag av ägarbolagen upphandling av borttransport av och omhändertagande av slam från de kommunala reningsverken i Sundsvall, Timrå och Nordanstig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mängden slam uppgår till närmare 9 000 ton/år.