123238-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Saturnus Nybyggnation flerfamiljshus Partnering
Referensnummer: UH-2018-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjöbostäder avser uppföra fyra flerfamiljshus inom Kv. Saturnus, Wieselgrensgatan 5 i Växjö. Totalt ca 48 lägenheter i varierande storlekar med tillhörande markanläggning och komplementbyggnader. Upplåtelseformen är hyresrätter samt ägarlägenheter.
Entreprenadformen är Partnering eller så kallad samverkansentreprenad. Vilken i detta fall innefattar 2 olika faser. Utredningsfas och byggfas.
Vi ser fram emot Ert anbud!
Växjöbostäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen