123243-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BoStad 2021 Gatu- och VA-arbeten allmän platsmark avseende exploateringsprojekt
Referensnummer: 1661/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utbyggnad & ombyggnad av allmän platsmark avseende gatu- och va-arbeten samt kanalisation, anpassningar för kollektivtrafik, parkmiljöer etc för exploateringsområden inom BoStad2021 och avser följande områden:
— Långströmsgatan (diarienummer delges senare),
— Nordöstra Gårdsten (diarienummer delges senare).
Beställaren har option på ytterligare ett område:
— Norra Fjädermolnsgatan (diarienummer delges senare).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233120 Vägbygge, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45316110 Installation av vägbelysning, 45432112 Stenläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen