123305-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Animaliska livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling 2021 Hagfors-, Munkfors-, Sunne- och Torsby kommuner
Referensnummer: KST 2020/651
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142300 Animaliska livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund/Omfattning
Hagfors, Munkfors, Sunne, Sunne och kommuner har beslutat att i ett antal gemensamma upphandlingar upphandla livsmedel. Denna anbudsinbjudan avser nedanstående produktgrupper:
1. Kolonial och djupfryst
2. Charkprodukter
3. Färsk frukt
Anbud ska lämnas för alla kommunerna och på en eller flera produktgrupper.
Nuvarande avtal löper ut den 30 september 2021.
Alla upphandlande myndigheterna benämns kommunen/kommunerna m.m. i anbudsinbjudan.
Kommunerna tillagar mat till många olika kundkategorier alltifrån förskoleverksamhet till särskilt boende. Kundkategorier finns även inom områden skola, sjukhus, skidgymnasium, badhus m.fl.
Anbudet skall omfatta kommunens behov av Livsmedel enligt ovanstående produktgrupper enligt Produktspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudspris för produkter som ingår i upphandlingen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142300 Animaliska livsmedel, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rabatt Djupfryst, Färskvaror/Kylvaror och Kolonial/Speceri
Del nr: 2
Prisjustering frukt
Del nr: 3