123309-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Jordbruks- och trädgårdsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färska varor
Referensnummer: KSUH21/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla leverans av färska varor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 23 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Frukt och grönt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03300000 Jordbruks-, jakt- och fiskeprodukter, 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 03311000 Fisk, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färskt kött
Del nr: 2
Färsk fisk
Del nr: 3
Kombination 1 - Frukt och grönt + Färskt kött + Färsk fisk
Del nr: 4
Kombination 2 - Frukt och grönt + Färskt kött
Del nr: 5
Kombination 3 - Frukt och grönt + Färsk fisk
Del nr: 6
Kombination 4 - Färskt kött + Färsk fisk
Del nr: 7