123312-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Grossistsortiment för Örebro kommun
Referensnummer: Ks 403/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunens behov av livsmedel. Under perioden april 2019-mars 2020 köpte kommunen grossistsortiment för 74,5 MSEK. Statistikperioden är mer representativ för hur ett normalårs inköpsbehov ser ut, p.g.a. nedgång i efterfrågan p.g.a. Corona från april och framåt 2020. Inköpsstatistiken som bifogas baseras på april 2019- mars 2020, så att produkterna som köpts ändå är så så uppdaterade som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grossistsortiment i flera varukorgar för Örebro kommun Bilagor
Bilaga 1: Varugrupp 1: grossistsortiment
Bilaga 2: Varugrupp 2: djupfrysta volymprodukter
Bilaga 3: Varugrupp 3: färska volymprodukter
Bilaga 4: Varugrupp 4: kött-, chark- och delikatessprodukter
Bilaga 5: Varugrupp 5: fryst fisk
Bilaga 6: Varugrupp 6: utvalda volymprodukter
Bilaga 7 Leveransfrekvenslista
Bilaga 8 Inköpsmönster april 2019 - mars 2020
Bilaga 9 Inköp organisation
Bilaga 10 Hantera Livs Anbudsutvärdering 2021
Bilaga 11 Hantera Livs Förklaring till anbudssvarsfil
Bilaga 12 Hantera Livs Filformat 2021 till leverantörer och grossister
Månad
Inledning
Örebro kommun bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunens behov av livsmedel. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Upphandlande myndighet, härefter kallat UM, för denna upphandling är Örebro kommun, org.nr. 212000-1967. Mer information om UM finns att läsa på www.orebro.se Under perioden april 2019-mars 2020 köpte kommunen grossistsortiment för 74,5 MSEK. Statistikperioden är mer representativ för hur ett normalårs inköpsbehov ser ut, p.g.a. nedgång i efterfrågan p.g.a. Corona från april och framåt 2020. Inköpsstatistiken som bifogas baseras på april 2019-mars 2020, så att produkterna som köpts ändå är så så uppdaterade som möjligt, Inköpsvolymen 2019: 76 MSEK (58,56 % eko) Inköpsvolymen 2020: 69,3 MSEK (62,86 % eko) Välkommen med ert anbud! Delat anbud Varje varugrupp kommer att utvärderas för sig och en vinnare antas per varugrupp. Observera att om anbud läggs på varugrupp 4, får man inte lägga anbud på någon annan varugrupp LOU (4 kap. §13-17). Inga reservationer vid vinst av en enskild varugrupp godtas. Varugruppsnummer Varugrupp Ton/år Varuvärde/år 1 grossistsortiment 1 600 43 MSEK 2 djupfrysta volymprodukter 112 7,2 MSEK 3 färska volymprodukter 41 3 MSEK 4 kött-, chark- och delikatessprodukter 40 3,3 MSEK 5 fryst fisk 104 6 MSEK 6 utvalda volymprodukter 239 12 MSEK Leveransfrekvenslistan, bilaga 8, innehåller en stor mängd leveransadresser. Inköpen på årsbasis fördelar sig enligt bilaga 10 Inköp organisation.