123506-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Dialysapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysutrustningar för akutbehandling
Referensnummer: MT 2017-0015 / 17RS243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 5 st. dialysutrustningar för akutbehandling för leverans till Kärl-Thoraxkliniken, område Thorax, kärl och diagnostik, samt till Anestesi- och intensivvårdskliniken, område Opererande och onkologi. Utrustningarna placeras på Universitetssjukhuset Örebro. Upphandlingen omfattar även leverantörsspecifika förbrukningsmaterial och option på serviceavtal efter garantitiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen