123539-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Örtuglandet 1 - DE 15100 Rivning
Referensnummer: 2022-613
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar rivning av två (2) mindre byggnader varav en (1) föreningslokal samt ett (1) miljöhus.
Byggnaderna ska rivas i sin helhet inklusive betongplatta/grundläggning.
All utrustning ovan mark så som lekplats, basketplan, elstolpar, motorvärmare belysningsstolpar, räckning etc ska rivas.
Projektet upphandlas som delad entreprenad. EBAB i Stockholm AB ansvarar för projektledning och produktionsledning på uppdrag av byggherren, tillika Beställare AB Stockholmshem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen