123541-2021 - ResultatSverige-Karlskrona: Möbler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för Kontor och offentliga miljöer
Referensnummer: FM2020-656
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har för avsikt att upphandla ett standardsortiment gällande arbetsstolar, logementmöbler, kontorsmöbler samt möbler för offentlig miljö. Upphandlingen omfattar även cirkuläritet och hållbarhet för möbler. Myndigheten har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda i landet och därmed behov av rikstäckande distribution av nämnda varor/produkter.
Upphandlingen omfattar fyra (4) anbudsområden:
Anbudsområde 1 – Kontor och offentliga möblerAnbudsområde 2 – Logementmöbler ?Anbudsområde 3 – Arbetsstolar ?Anbudsområde 4 – Service och cirkulära tjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet för denna upphandling under hela avtalsperioden inklusive
Förlängning uppskattas vara ca 190 000 000 SEK (47 500 000/år).
Värdet för anbudsområde 1 (Kontorsmöbler och offentliga möbler) till
38 000 000 SEK per år.
Värdet för anbudsområde 2 (Logementmöbler) uppskattas till
2 000 000 SEK per år.
Värdet för anbudsområde 3 (Arbetsstolar) uppskattas till
7 000 000 SEK per år.
Värdet för anbudsområde 4 (Service och cirkulära tjänster) till
500 000 SEK per år.