123573-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Ingenjörstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ingenjörstjänster spår-, trafiksignalanläggningar och ITS
Referensnummer: KSN-2020-00995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för spår-trafiksignalanläggningar och ITS.
Referenspersoner:
Sampo Hinnemo (SBF)
Johannes Eriksson (SBF)
Mikael Karlstedt (SBF)
Patrik Österbring (SBF)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för spår-trafiksignalanläggningar och ITS. Befintligt ramavtal (KSN-2016-1203) löper ut 31.1.2021.