Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synhjälpmedel - glasprogram och synsvagsoptik
Referensnummer: RS 2017-01913
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudburen optik. Receptbeställda produkter samt lagerprodukter.
ISO-kod 22 03 06 Glasögon och kontaktlinser och 220303 Ljusfilter. För ISO-koderna 220309 Glas, linser och linssystem som förstorar samt 220312 Kikare och teleskop upphandlas i detta förfrågningsunderlag huvudburen optik.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33731000 Kontaktlinser, 33734000 Glasögon, 38624000 Synhjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen