123657-2022 - ResultatSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ranagårdskolan, F-9 skola inkl. idrottshall
Referensnummer: FN 2021/00127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstad kommun ska bygga en ny skola och idrottshall inom fastigheten Bergsgård 1:272
Skolan planeras för 832 elever i årskurserna F-9 inkl. fritidshem samt grundsärskola/träningsskola med 45 elever.
Fastigheten där skolan skall byggas ligger i den västra delen av planområdet i anslutning till Gamla Tylösandsvägen och bussgatan som går genom hela planområdet.
Skolan planeras att byggas på den östra delen av fastigheten.
Tillsammans med skolan ingår det även att bygga en fullstor idrottshall som kan tjäna både skolans behov och under övrig tid finnas tillgänglig för föreningsidrott och uthyrning.
Skolan skall planeras för en kulturell mötesplats där man vill att skolan nyttjas även utanför skoltid
Skolan och idrottshallen skall planeras och anpassas för lägerverksamhet med logiplatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser nybyggnation av en skola för 832 elever i årskurs F-9 inkl. träningsskola/särskola med tillhörande utemiljö samt en fullstor idrottshall
I skolan byggs ett tillagningskök med kapacitet för ca 950 portioner.
Objektet avser(Bruttoarea))
Nybyggnad av skola och idrottshall ca 13800 m2
Komplementbyggnader, förråd samt miljöhus av ca 115 m2
Tomtens storlek är ca 33400 m2.
Upphandlingsform: Generalentreprenad
Upphandlingsförfarande: Öppet förfarande
Entreprenadform: Utförandeentreprenad