123659-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniskt systemstöd Fältförplägnad
Referensnummer: 20FMV1735
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk uppmanar härmed till att lämna in anbud i FMV:s upphandling av Ramavtal avseende konsulttjänster för Tekniskt system för Fältförplägnad samt mindre anskaffningar av materiel för att bibehålla förmågan hos materialsystemet till FMV. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för upphandlingen.
Position 1 Tekniskt systemstöd
Position 2 Mindre anskaffningar av materiel
Leverantören ska på avrop från FMV genomföra koordinering, driftstöd, studier, utveckling, anskaffning, vidmakthållande och avveckling inom följande verksamhetsområden;
Vatten- och avloppshanteringssystem
Koksystem
Transport- och förvaringssystem
Hygiensystem
Förläggningssystem
Restproduktssystem
Mobila skyddssystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med mindre materialanskaffning avses tex. försöksmateriel som behövs vid koncept- och förmågeutveckling men också anskaffning av materiel för att skapa underlag för modifiering av system. Materielanskaffning avser materiel som på FMV:s uppdrag anskaffas av Leverantören och överlämnas till FMV. Till undvikande av tvivel avses med materielanskaffning ej verktyg etc. som inte överlämnas i någon form till FMV utan som endast används av Leverantören under utförande av tjänsten.