123659-2022 - ResultatSverige-Kungsbacka: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Hammargårds avloppsreningsverk
Referensnummer: 21/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnationen av Hammargårds avloppsreningsverk är en av de anpassningarna som måste göras för att kunna möta kommunens befolkningsutveckling. Kapaciteten på reningsverket behöver ökas
och modernisera för att kunna en framtida belastning enligt sökt tillstånd.
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad (ABT 06) med partnering som samverkansform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen