Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fordonsreservdelar
Referensnummer: SN 2021/0031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommuns fordonsverkstad är en del av Serviceförvaltningens Markentreprenad och ämnar nu upphandla ett ramavtal för köp av fabriksnya reservdelar till kommunens fordonsflotta, bestående av olika märken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09211000 Smörjoljor och smörjmedel, 34312200 Tändstift, 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar, 42514310 Luftfilter, 42913300 Oljefilter, 43800000 Verkstadsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds kommuns fordonsverkstad är en del av Serviceförvaltningens Markentreprenad och är placerad på Råbyvägen 33. Verkstaden servar och reparerar kommunens ca 450 fordon. Hela fordonsflottan är fossilbränsefri och majoriteten är gasbilar. Fordonsflottan består av olika märken och nya märken kan tillkomma då kommunens fordonsupphandling tar in nya offerter årligen.