Härmed bjuder Karlstads kommun med ingående parter in till anbudslämnande gällande upphandling av flyttjänster. Avtalet avser diverse flyttuppdrag och angränsande tjänster samt magasinering. Kommunen söker en seriös och erfaren aktör som klarar såväl stora som mindre uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 63122000 Magasinering, 63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet som har en takvolym över avtalsperioden på 12 000 000 SEK löper initialt på 24 månader men med möjlighet att förlänga ytterligare 24 månader.