123763-2017 - PlaneringSverige-Lycksele: Inkontinensset
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinenshjälpmedel.
Referensnummer: UH-2017-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141621 Inkontinensset
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upprättande av Ramavtal med en (1) leverantör för köp och leverans av inkontinenshjälpmedel samt urologiska produkter till olika adresser i Lycksele kommun. Avtalet omfattar också leverans av inkontinenshjälpmedel som förskrivits till brukare. Ramavtalet ska slutligen även möjliggöra för kunden att köpa en standardiserad utbildning i inkontinensvård.
Omfattningen av åtagandet framgår av anslutande handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141621 Inkontinensset, 64120000 Budtjänster, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 79991000 Lagerhantering, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 85142400 Hemleverans av inkontinensprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen