123914-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-partner 2020
Referensnummer: 3.3.1-135/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Produkter och tjänster inom Audio Video.
Syftet med upphandlingen är att förse stadens förvaltningar och bolag med AV-utrustning och kvalificerade konsulttjänster inom AV-området genom en lösnings hela livscykel.
Staden avser teckna ramavtal med fem leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30195200 Elektroniska (interaktiva) skrivtavlor och tillbehör, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30231300 Bildskärmar, 30231320 Pekskärmar, 30237240 Webbkamera, 32232000 Videokonferensutrustning, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321100 Film- och videoutrustning, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32321300 Audiovisuellt material, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342410 Ljudutrustning, 32343000 Förstärkare, 32351000 Tillbehör till ljud- och videoutrustning, 38650000 Fotoutrustning, 38651500 Filmkameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Området omfattar inköp av AV-utrustning till stadens skolor, idrottsanläggningar, kontorsytor, hörsalar m.m. AV-utrustning som ska erbjudas omfattar främst interaktiva och andra projektorer, ljudanläggningar, digitala informationstavlor samt konferensutrustning såsom högtalartelefoner, skärmar och utrustning för videokonferenser.
I upphandling ingår tjänster såsom rådgivning, projektledning, installation, montering, programmering, utbildning och support.