Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial samt förbrukningsmaterial till kontor och förskola/skola
Referensnummer: Ks 1071/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förbrukningsmaterial/kontorsmaterial för kontor, skola, förskola, äldreomsorg, funktionshindrade, tekniska yrken m.fl. Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive hemsida. För uppgift om upphandlande myndigheter hänvisas till de administrativa föreskrifterna. Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22816000 Block, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192121 Kulspetspennor, 30192130 Blyertspennor, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30195900 Whiteboardtavlor och magnettavlor, 30197620 Skrivpapper, 30197621 Blädderblock, 39241200 Saxar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser förbrukningsmaterial/Kontorsmaterial för kontor, skola, förskola, äldreomsorg, funktionshindrade, tekniska yrken m.fl. Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive hemsida. För uppgift om upphandlande myndigheter hänvisas till de administrativa föreskrifterna. Vi ser fram emot ert anbud!