123932-2019 - PlaneringSverige-Visby: Röntgenlaboratorier
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Skelettlab
Referensnummer: 18/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111200 Röntgenlaboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
Visby röntgenavdelning ska inhandla två nya röntgenlab för slätröntgenundersökningar varav ett ska även ha genomlysning. Utrustningen ska användas för akuta och tidsbeställda undersökningar av gående, stående, sittande och liggande patienter, barn och vuxna. Dessa utrustningar ska ersätta våra 2 befintliga röntgenlab och behöver vara driftsäkra och klara höga patientflöden. Dessa är våra enda lab på Gotland och ska klara alla undersökningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen