123960-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lampor och belysningsarmatur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Armaturer och ljuskällor (ramavtal)
Referensnummer: 2-627/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31520000 Lampor och belysningsarmatur
II.1.4.
Kort beskrivning
KI har behov av tjänster om byten av armatur och ljuskällor till Campus Solna och Flemingsberg i ett ramavtal. Även mindre entreprenader kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KI har behov av tjänster om byten av armatur och ljuskällor till Campus Solna och Flemingsberg.
Upphandlingsform.
Upphandlingen genomförs med selektivt förfarande enligt lag (SFS 2016:1145) om offentlig upphandling. Detta är steg 1. Steg 2 avseende anbudsinfordan till lämnande av anbud beräknas genomföras våren/sommaren 2018.
Sista dag för lämnande av anbudsansökan.
För sent inkommen anbudsansökan beaktas ej. Anbudsansökan ska vara KI tillhanda senast 12.4.2018.
Frågor under ansökningstiden.
Vid oklarheter i anbudsansökan eller om ytterligare information önskas ska frågor ställas via http://www.opic.com/sv/tendsign.
För att ge samtliga Anbudssökande samma förutsättningar och för att få en opartisk och icke diskriminerade behandling av sin anbudsansökan och andra Anbudssökande kommer alla frågor och händelser som bedöms vara av betydande art att besvaras och förmedlas likalydande till samtliga Anbudssökande. KI lämnar alltid eventuella svar, förtydliganden och kompletteringar genom TendSign. Alla frågor och svar som publiceras är avidentifierade.
Frågor och svar är en del av upphandlingen. Endast skriftlig kompletterande uppgift lämnad av KI under ansökningstiden är bindande för både KI och Anbudssökande.Frågor rörande upphandlingen eller detta dokument ställs skriftligen.Samtliga frågor ska ställas elektroniskt via TendSign.