Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Licenspartner.
Referensnummer: 0087/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett ramavtal gällande en licenspartner. Leveransen ska bestå av återförsäljning av licenser för programvaror, underhåll, support, anknutna konsulttjänster samt systemstöd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72300000 Datatjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen