124025-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Övervakningssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Elektronisk övervakning till Statens institutionsstyrelse
Referensnummer: 2.2-7898-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35125000 Övervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla ett komplett system för elektronisk övervakning, baserad på assisted GPS-teknik (aGPS), samt vissa därtill hörande tjänster. Systemet ska installeras i SiS IT-miljö, på servrar som tillhandahåll av SiS IT.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35125000 Övervakningssystem, 32235000 Slutet övervakningssystem, 32323500 TV-övervakningssystem, 35720000 Underrättelseverksamhet, övervakning, målsökning och spaning (ISTAR), 38115100 Övervakningsradarutrustning, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen