124033-2020 - ResultatSverige-ÖRNSKÖLDSVIK: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM system
Referensnummer: K 19-080 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en komplett leverans av CRM-system, drift av CRM-system och integrationer, support och underhåll och framtida utveckling.
CRM-systemet skall levereras som ett helhetsåtagande där leverantören har ett samlat ansvar för drift, tillhandahållande och funktionalitet av lösningen.
Det vill säga att all hårdvara med tillhörande servermjukvara (OS, DB etc.) skall vara placerad hos Leverantören eller av Leverantören utsedd partner.
Upphandlingen omfattar även tjänster som fordras vid införandet och driften så som:
— Implementering/införande
— Driftslösning
— Parametersättning
— Integrationer till och från kundinformationssystemet BFUS från CGI,
— Dokumentation
— Utbildning
Ovan omfattning, inklusive funktion, kallas nedan för Systemlösning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen