Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelsehögskola
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrbilar
Referensnummer: C 2017-1355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser in- och utrikes korttidsförhyrning av personbilar, skåpbilar och bussar för maximalt NIO (9) personer.
Enligt Chalmers resepolicy ska miljöbil väljas i första hand vid beställning av hyrbilar. Definitionen avseende miljöbil framgår i underlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34136000 Skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen