124106-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Flyttjänster
Referensnummer: HB/2017:413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Flyttjänster och genomförs av Huge Bostäder. I upphandlingen deltar även Huddinge samhällsfastigheter AB, Huddinge Kommun, Nynäshamn Kommun samt Haninge Kommun. Separata avtal kommer att tecknas per upphandlande myndighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser flyttjänster och är uppdelad i två områden.
1. Huddinge Kommun
2. Haninge- och Nynäshamn Kommun
Med flyttjänster avses:
Flytt av diverse gods såsom flyttlådor och möbler av olika slag.
Interna flyttuppdrag utan att fordon används.
Externa flyttuppdrag där fordon används.
Flytt av arkivbestånd, arkivmaterial, dokumentskåp, värdeskåp, kassaskåp samt hyllsystem, övrig.
Arkivinredning och andra svårflyttade inventarier.
Magasinering, kallförråd samt varmförråd.
Förvaring i container.
Flytt av/mellan Skolor/förskolor/omvårdnad och äldreboende.
Flytt av undervisningslokaler.
Flytt av verkstäder.
Flytt av förråd.
Flytt av kontor inklusive möbler, inventarier, kontorsmaterial, närarkiv, utrustning, maskiner,
Förvaringsskåp, utsmyckning, växter, köksutrustning, IT- utrustning, AV-utrustning,
Belysningsarmaturer etc.
Emballering, packning och uppackning,
Enklare demonterings- och monteringstjänster i samband med flytt.
Demontering och montering av höj- och sänkbara skrivbord.
Flytt av bohag och lösöre ifrån bostäder.
Omhändertagande av grovsopor.