124116-2017 - ÄndringSverige-Uppsala: Mikroskop
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop till Neurokirurgiska kliniken.
Referensnummer: UPPH2017-0039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38510000 Mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett (1) golvstående mobilt operationsmikroskop för användning vid ingrepp på neurokirurgiska operationsenheten på Neurokirurgiska kliniken, Akademiska Sjukhuset i Uppsala.
Operationsmikroskopet ska kunna användas med befintligt navigationssystemen BrainLab. Operationsmikroskopet kommer att användas inom ett brett användningsområde så som kraniell och spinal kirurgi på såväl barn som vuxna patienter.