See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport av farligt gods
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för transporter av farligt gods, i huvudsak biologiska preparat och kemikalier med temperaturkrav samt radioaktiva ämnen. Godset kan utgöras av ämnen som är smittförande, giftiga, radioaktiva eller genetiskt modifierade. Upphandlingen är uppdelad i två delar där anbud kan lämnas på valfritt antal; Del 1 - Tempererade transporter Del 2 - Transporter av radioaktiva ämnen
Intern identifierare: EUI 22 061
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 64121000 Budtjänster med olika transportmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del - Båda anbudsområden
Beskrivning: Krav som är gemensamma för båda anbudsdelarna
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering Tempererade transporter
Beskrivning: Mervärdesmodellen
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Utvärdering Transporter av radioaktiva ämnen
Huvudklassificering (cpv): 64121000 Budtjänster med olika transportmedel