12416-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av akutboende Piletorp
Referensnummer: KS 2019/0895
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att Lunds kommun kan erbjuda boende till män och kvinnor i akut hemlöshet.
Uppdraget innebär att tillhandahålla ett tryggt akutboende och stöd, dock inte vård eller behandlingsarbete, samt att uppnå de mål och tillgodose debehov som anges i de individuella biståndsbesluten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att tillhandahålla ett tryggt akutboende och stöd, dock inte vård eller behandlingsarbete, samt att uppnå de mål och tillgodose de
Behov som anges i de individuella biståndsbesluten.
Typ av avtal
Avtal tjänster.