124175-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVO100 Gävleborgs län
Referensnummer: 8148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
HVO 100 utan innehåll av fossilt bränsle, palmolja eller PFAD (d.v.s. HVO klassad som biodrivmedel enligt riksdagens beslut XXX som gäller from 1 juli 2018)
(ALT att man skriver att det inom avtalsperioden ska övergå till att vara HVO100 enligt ovan klassning. Då beslutet är nyligt taget kan man tänka sig att det krävs en viss övergångs/omställningsperiod i produktionen för att anpassa till det politika ställningstagandet).
Pumpsationer/tankställe ska finnas i Söderhamn
Pumpsationer/tankställe efterfrågas i Bergvik (alt Söderala eller Mo), Kungsgården och Ljusne. Detta är en faktor som ger fördel i upphandlingen. Mängdfördelning – se nedan.
System med tankkort där varje bil har eget kort för registrering vid tankning.
Om låssystem finns på pumpen behövs användas nyckel (samma antal som tankkort).
Företaget ansvarar för bevakning av nivåer och påfyllning av bränsle på tankstationerna så att tillgång till bränsle alltid finns.
Pumpsationer/tankställe kan med fördel också vara öppen för allmänheten. Men viktigt att bränsletillgången för kommunens verksamhetsbilar är säkrad.
Förbrukningen är varierande över tid och kan både öka och minska. Förbrukningen idag är i Söderhamns närområde 91 000 liter. Kungsgården 22 800 liter. Bergvik (ink Söderala, Mo) 22 750 liter. Ljusne 13 200 liter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09134230 Biodiesel, 09134232 Biodiesel (B100)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
HVO 100 utan innehåll av fossilt bränsle, palmolja eller PFAD (dvs HVO klassad som biodrivmedel enligt riksdagens beslut XXX som gäller from 1 juli 2018)