124205-2023 - ResultatSverige-Ludvika: Skogsbruk och skogsavverkning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arborister
Referensnummer: GNU 2022/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Borlänge kommun och dess tillhörande bolags löpande behov av arborister och tillhörande tjänster.
Avtalet är inte exklusivt och Beställare har rätt att avropa/upphandla resurser från annan leverantör eller utföra arbeten i egen regi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Säkerhets-, skade- och trädbesiktningar
Riskträdshantering- och bedömning
Uppbyggnads- och underhållsbeskäring av park- och gatuträd
Kronreducering och kronhöjning
Träd- och riskinventering
Trädskyddsplan
Utföra trädvårdstjänster
Konsultationer i trädfrågor
Trädfällningar- och nedtagningar i gatu- och bostadsområdesmiljöer
Sektionsfällningar
Montering/borttagning av dekorations- och trädbelysningar
Enklare utbildning om exempelvis trädvård och trädvårdsplaner
Värdering av träd enligt Alnarpsmodellen
Stubbfärsning