2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kalix hamn - Utredning - Projektering
Beskrivning: Kalix kommun ser behovet av utveckling av infrastrukturen runt hamnen i Karlsborg, detta kopplat mot de investeringar som sker i regionen och kommande behov av logistik. Kalix har konkurrensfördelar som närheten till järnväg, sjöfart, el-infrastruktur och stora markområden under utveckling – nyckelfaktorer för att attrahera investeringar. Här är Kalix hamn en viktig del, men hamnen behöver rustas för att möta framtidens krav.
Intern identifierare: KS-2024-00421-05
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000