2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trafik 2029 Stenungsund
Beskrivning: Detta är en förannons inför kommande upphandling. Trafikstart: 2029-06-14. På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla busstrafik med trafikstart under 2029. Trafiken som planeras upphandlas är linjetrafik och ingår idag i avtalet: - Stenungsunds kommun, inkluderat Stenungsunds tätort och landsbygd samt eventuellt skoltrafik. Årligen är ersättningen i dagens avtal cirka 51 000 000 SEK och omfattningen är cirka 40 bussar och 800 000 resor. Västtrafik planerar att genomföra en upphandling med ett trafikåtagande som omfattar trafiken i Stenungsund. Upphandling kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter. Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under tidig vår 2027. Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer. Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förhandlingar om förlängning eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Enligt ovan.