124275-2020 - ResultatSverige-Umeå: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdtjänst med personbil
Referensnummer: 19166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser transporttjänster för färdtjänstberättigade som är beviljade att transporteras i personbil eller specialfordon. På vissa resor följer ledsagare eller medresenär med.
Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på politiska beslut om generella föreskrifter och villkor eller förändringar av egenavgift. Vid dessa eller andra större förändringar av omfattningen i uppdraget, kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen