124287-2020 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster, Resurskonsulter, Rikstäckande
Referensnummer: Dnr. 23.3-7070-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose Avropsberättigades behov av IT-konsulttjänster där flertal resurskonsulter inom olika kompetensområden kan avropas, minst två, vid samma avropstillfälle. Upphandlingen omfattar leveranser i hela Sverige. De kompetensområden som omfattas är: Användbarhet & Tillgänglighet, Verksamhetsutveckling & Krav, Arkitekter, Systemutveckling & Systemförvaltning, Test & Testledning, Ledning & Styrning samt IT-säkerhet.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt LOU.
Sista anbudsdag
Sista dag för anbudsinlämning är 2019-10-11 kl. 23:59.
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara giltigt till och med 2020-05-30.
Om anledning finns, exempelvis vid en eventuell överprövning, kan giltighetstiden för anbuden komma att förlängas. Kammarkollegiet kommer i sådana fall att begära bekräftelse av anbudsgivaren att denne godkänner förlängningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen