Teknisk kunskap och yrkeskunskapEn förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
Leverantören ska ha minst sex (6) månaders erfarenhet, under de senaste tre (3) åren, av förbränning av avfall av liknande art som denna upphandling avser. Volymen ska under dessa sex (6) månader ha uppgått till minst 10 000 ton.
Det ska anbudsgivaren styrka genom att nedan uppge referensuppdrag samt namn på kontaktperson för referensuppdraget. Den upphandlande myndigheten kommer att kontrollera referensuppdragets riktighet. Referensuppdrag hos den upphandlande myndigheten får anges som referensuppdrag (egenreferens).
Leverantören ska ha det yrkeskunnande som krävs för uppdraget. För att kontrollera detta kommer den upphandlande myndigheten att göra en referenstagning. Egenreferens kan då förekomma.
Kontaktpersonen kommer att kontaktas för att bedöma hur väl nedanstående påståenden överensstämmer med deras uppfattning. För att leverantören ska anses ha det yrkeskunnande som krävs för uppdraget ska minst betyget tre (3) uppnås som betyg på varje nedanstående påstående vid referenstagningen.
Påstående om leverantören:
2. Leverantören uppträder effektivt, korrekt och serviceinriktat.