Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av växtplanktonundersökningar för Länsstyrelsen i Västmanlands län.
Referensnummer: 537-1760-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311300 Undersökningsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar provtagning och analys av växtplankton i sjöar i Stockholms, Södermanlands och Västmanlands län. I några av sjöarna kommer även provtagning och analys av zooplankton att ske. Uppdraget omfattar även sammanställning och rapportering av data till beställaren samt att rapportera data till nationell datavärd.
Syftet med undersökningarna är att få in underlag för klassificering av sjöar enligt EU:s vattendirektiv. Växtplanktonundersökningar ingår som en del av klassificeringen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Slut: 30/05/2018
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
3 förlängning/ar á 12 månader.