124320-2022 - ResultatSverige-Borås: Konstruktionsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Metall- och stålråvaror
Referensnummer: 2020-00054IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44200000 Konstruktionsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås Stad avser upphandla Metall- och stålråvaror. Sortimentet ska bestå av produkter som exempelvis rör, balkar, armeringsjärn, plåt.
Offererade produkter ska vara av god kvalitet och erbjudas i ett brett utbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44111000 Byggnadsmaterial, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44162100 Rörledningsmaterial, 44172000 Plåtar (byggindustri), 44190000 Diverse byggmaterial, 44192000 Diverse annat byggmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen