124322-2022 - ResultatSverige-Växjö: Kuvert
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kuvert med och utan tryck
Referensnummer: 21/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199230 Kuvert
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kuvert med och utan tryck
Beräknad volym och takvolym
Baserat på tillgänglig statistik från nuvarande leverantör är ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden (inklusive möjliga förlängningar) 2 000 000 SEK.Volym ca : 700 000 kuvert per år.Några garanterade volymer lämnas inte.Takvolym
Avtalets takvolym är 2 400 000 SEK.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har köparen rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Leverantören har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30199710 Tryckta kuvert
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen