124333-2018 - ResultatSverige-Säffle: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och slutbehandling av avfall
Referensnummer: Tfnså2017/698
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hämtning och omhändertagande av brännbart avfall omlastat på Östby Miljöstation, placerad i Åmåls kommun.
Borttransport från Östby Miljöstation, Åmåls kommun samt förbränning av ca 8500 årston fritt lastat brännbart hushållsavfall och därmed jämförligt avfall, exklusive farligt avfall. Borttransport skall normalt ske dagligen måndag-fredag under hela året. Tillhandahållande av containrar vid Östby Miljöstation för kontinuerlig fyllning i Beställarens regi av brännbart hushållsavfall och därmed jämförligt avfall. Hantering och slutbehandling av samtliga restprodukter från förbränningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen