124387-2023 - PlaneringSverige-Göteborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Livsmedel
Referensnummer: 100-7470-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västra Götaland inbjuder er härmed att lämna information och synpunkter genom denna RFI (Request for information) gällande eventuellt kommande ramavtalsupphandling av livsmedel med brett sortiment - dels konsumentförpackningar, dels storköksförpackningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI (Request for information) gällande Länsstyrelsen Västra Götalands eventuellt kommande upphandling av livsmedel med brett sortiment. Leverantörer av livsmedel (konsumentförpackning respektive storköksförpackning) välkomnas att lämna information och synpunkter på underlaget och dess villkor.